Rok 2022
Nasz pierwszy projekt wydawniczy:
Paweł Gołyźniak, Engraved Gems from Tbilisi, Georgia. The Natsvlishvili Family Collection. Światowit Supplement Series C: Pontica et Caucasica. Volume III, Warsaw 2022.
Na stronie WUW można pobrać bezpłatnie wersję elektroniczna książki.
Działalność wydawniczą wspiera:
Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu
Kościół w Dąbrówce – 2021 rok
W październiku 2021 roku Fundacja dostała dotacje z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu ,,Wspólnie dla Dziedzictwa,,
Istotą programu był kościół w Dąbrówce, gmina Budry, powiat węgorzewski.
Wokół tego kościoła odbywały się dwuwątkowe działania Fundacji.
Pierwszy to ten społeczny, który miał zaktywizować społecznie i historycznie mieszkańców gminy Budry, poprzez wywiady i spotkania z mieszkańcami.
Druga oś działań to dokumentacja i badania samego budynku kościoła.
Kościół nie posiadał żadnych planów architektonicznych, jego wystrój też jest obecnie wyjątkowo ubogi. Wiąże się to ze zniszczeniami podczas II wojny światowej oraz tym co działo się na tym terenie później.
W ramach dotacji wykonano skany 3d przy pomocy skanera laserowego, wykonano 2 wirtualne zwiedzania, pierwsze w technice Leica TruView na podstawie skanu trójwymiarowego. Drugie zwiedzanie to technologia Matterport oparta w większości na zdjęciach 360. W tym produkcie umieszczono również wirtualnie elementy wystroju kościoła w Dąbrówce, które po wojnie zostały przeniesione do innych świątyń.
Wykonała to firma 3D Scanners Lab Marta Bura-Janowska.
Na podstawie skanów 3d Marcin Hlubek z MH Projekt wykonał rysunki techniczne plany architektoniczne, mapy zniszczeń oraz serię zaleceń budowlanych.
Kolejnymi efektami dotacji były 3 tablice, które postawiono przy kościele.
Pierwsza o historii Wsi, kiedyś jednego z najbogatszych majątków w Prusach Wschodnich związanym z rodem Fahrenheid.
Druga opowiada historię kościoła, m.in. fakt iż przedmiotowa świątynia występuje obecnie pod 2 wezwaniami, a jeszcze nie dotarliśmy do informacji jakie jej było oryginalne pierwotne Patrocinium!
I w tym miejscu ogromne podziękowania dla wszystkich wolontariuszy oficjalnie pracujących przy projekcie, ale i tych zwykłych mieszkańców Dąbrówki, którzy nam pomagali, oraz oczywiście Pani Sołtys ze wsi Dąbrówka.
Jednak największe DZIEKUJE należy się Edycie i Robertowi Kwiatkowskim, którzy rzucili się w wir pracy przy projekcie. Bez nich by nie było tych arcyciekawych informacji historycznych oraz kto jak nie Oni miał nam przybliżyć informacje o bardzo utalentowanych dawnych mieszkańcach Dąbrówki.
Dzięki Waszemu zakręceniu ten projekt trwa mimo iż dotacja się skończyła.
I jak piszemy o artystach z Dąbrówki wielkie podziękowania dla Pani Barbary Grąziewicz-Chludzińskiej, która bardzo hojnie podzieliła się z nami zbiorami fotografii i informacji na temat Dąbrówki.
Zapraszamy na stronę projektu, która mam nadzieje że będzie systematycznie uzupełniana.