W wielu częściach naszego kraju, a także poza jego granicami, leżą zapomniane cmentarze i pojedyncze groby. To m.in. mogiły żołnierzy „Wielkiej Wojny”. W tych często bezimiennych grobach wśród innych ofiar spoczywają także Polacy. To również polskie cmentarze na dawnych kresach Rzeczpospolitej oraz cmentarze mazurskie.
Przywracanie pamięci i obejmowanie opieką takich miejsc interesowało założycieli Fundacji na długo przed formalnym powstaniem Fundacji im. Prof. Stefana Krukowskiego. Dziś jest to część misji naszej organizacji. Jest to też pasja, którą chcemy się dzielić.
„ADOPCJA” ZANIEDBANYCH CMENTARZY I MOGIŁ
Nasze doświadczenie pokazuje, że opieka nad cmentarzami, mogiłami i miejscami pamięci ma sens przede wszystkim wtedy gdy jest systematyczna i trwała. Nie trzeba dokonywać wielkich wysiłków ale trzeba się starać aby w raz posprzątane miejsce wracać i utrzymywać porządek. Z praktyki wiemy, że w takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest zainteresowanie i włączenie do działań społeczności lokalnej. Bardzo pożądany jest udział ochotników w ramach powszechnego w innych krajach wolontariatu osób dorosłych.
Mieszkasz w okolicy w której jest zapomniany cmentarz? Na cmentarzu który odwiedzasz są zaniedbane stare groby? Weź je pod opiekę! Sprzątaj i czasem zapalaj lampkę. To mały wysiłek a ogromna satysfakcja i dobry przykład, który z czasem stanie się „zaraźliwy”.